Sysprep Nedir ?

       Merhabalar. Bu derste sizlere sysprep ‘in ne olduğunu ve sysprep alma işleminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız. Sysprep, imaj almaya yarayan, microsoftun geliştirmiş olduğu bir programdır. Diğer imaj alma programlarından farkı, bilgisayarın kopyası olarak değilde, farklı bir SID alarak gelmesi olacaktır. Yeni bir bilgisayar adı, kullanıcı adı ve şifre ile kurulumunuzu yapmanızı sağlamaktadır.

    Sysprep almanın bize sağladığı kolaylıkları anlatmak için basit bir örnek verelim. Mesela bir bilgisayar kurulumunu yaptınız ve gerekli olan güncellemeler, programların yüklenmesi vs. ayarlamaları yaptınız. İş gereği bu işlemi 100 bilgisayara daha uygulamanız gerekecek. Ve bu bizim için inanılmaz bir zaman kaybı ve işçilik olacaktır. Ama bu işlemi bir kez yapıp sysprep ile imajını aldığınızda diğer bilgisayarlara, en kısa yoldan kurulumları yükleyebilirsiniz.  Şimdi nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Sysprep Nasıl Alınır ?

Bu işlemi yaparken Server Core versiyonunu kullanacağım. Diğer versiyonlarda da sysprep alma işlemini aynı şekilde uygulayabilirsiniz.


Sysprep

Komut satırında sysprep.exe programının olduğu satıra gideceğiz. Program, C:Windows\System32\Sysprep dizininde bulunmaktadır. Bunun için komut satırına;

cd C:\Windows\System32\Sysprep

yazıp enter ‘a basıyoruz.


Sysprep

Sysprep.exe programını çalıştırmamız için komut satırı cmd ‘ye;

.\sysprep.exe

yazıp enter ‘a basıyoruz


Sysprep

System Preparation Tool (GUI) penceresinde, System Cleanup Action sekmesinde Enter System Out-of-Box Experience (OOBE) seçiyoruz. Generalize seçeneğini seçiyoruz. Shutdown Options sekmesinde Shutdown ‘ı seçiyoruz. 


Sysprep

Ayarları tamamladıktan sonra OK ‘e tıklayıp sysprep alma işlemini başlatıyoruz. 


Sysprep

Bu işlemin süresi, sysprep aldığımız işletim sisteminin boyutu ile doğru orantılı olarak artacaktır.


 Not: Sysprep alma işlemini komut satırına programın olduğu dizini girip devamında sysprep.exe /generalize /shutdown /oobe yazarak (alttaki resimde) tek seferde almaya başlayabilirsiniz. Ama ilk defa yapıyorsanız.GUI ile yapmanızı tavsiye ederim. 


Sysprep alınmasını hazırlamış olduğum alttaki videodan izleyebilirsiniz. Kolay gelsin. Keyifli çalışmalar.