JavaScript’e Hoşgeldiniz. 

Bu adım adım öğrenme yazılarımızda, insanlık tarihinin en popüler programlama dili olan JavaScript’i öğreneceksiniz. Web sitelerine etkileşim eklemek,mobil uygulamalar,masaüstü uygulamaları,oyunlar geliştirmek için kullanılıyor ve günümüzde JavaScript makine öğrenimi ve yapay zeka için kullanılabiliyor. Son yıllarda popülaritesini arttırdı ve art arda dört yıldır önde gelen programlama dili ve Github’da en çok kullanılan programlama dilidir.
Gereksinimler
Bu öğretim serisi önceden programlama bilgisi gerektirmemektedir.

  • Motivasyon
  • Bilgisayar
  • İnternet
  • Tarayıcı
  • Kod Editörü

Bir developer (geliştirici) olmak için; bilgisayar ,internet, motivasyon ve güçlü bir arzunuz olduğuna inanıyorum.Bunlara sahipseniz ,o zaman her şeye sahipsiniz demektir.

Browser (Tarayıcı)
Birçok tarayıcı mevcut. Ancak,Google Chrome‘u tavsiye ediyorum.

Google Chrome Yükleme

Henüz sahip değilseniz google chrome yükleyin. Tarayıcının konsolunda küçük bir kod yazabiliriz, ancak uygulama geliştirmek için konsolu kullanmıyoruz.

Google Chrome
Google Chrome

Google Chrome Console(Konsolu) açma
Google Console ,tarayıcısının sağ üst köşesindeki üç noktayı tıklayarak veya bir kısayol kullanarak açabilirsiniz. Kısayolları kullanmanızı tavsiye ederim.

Google Chrome Console JavaScript
Google Chrome Console

Google Chome Console Kısayolu
Windows: Ctl+Shift+I

Google Chrome Console JavaScript Detay
Google Chrome Console Detay

Google Chrome konsolunu açtıktan sonra işaretli düğmeleri keşfetmeyi deneyin. Zamanımızın çoğunu Konsol bölümünde harcayacağız. Konsol, JavaScript kodunuzun yazıldığı yerdir. Google V8 JavaScript motoru,JavaScript kodunuzu makine koduna dönüştürür. Google Chrome konsoluna kodumuzu yazalım:

Google Chrome Console JavaScript İlk Kod
Google Chrome Console İlk Kod
Konsol’da JavaScript kodu yazma

Google console una veya tarayıcı konsoluna herhangi bir JavaScript kodu yazabiliriz. Ancak, bunun için yalnızca Google Chrome konsoluna odaklanacağız.

Console.log
İlk JavaScript kodumuzu yazmak için console.log () kullandık.Girdi verisi olarak “Merhaba, Ev!” yazdık ve çıktıyı elde ettik.

console.log(‘Merhaba, Ev!’)

Birden çok bağımsız değişkeni olan Console.log

Console.log (parametre1, parametre2, parametre3) birden fazla argüman alabilir.

console.log('Merhaba', 'Ev', '!')
console.log("JavaScirpt'e", 'Giriş', 2020)
console.log("JavaScirpt'e", 'Giriş','Hoşgeldiniz', 2020)

Yukarıdaki snippet kodundan da görebileceğiniz gibi, console.log () birden fazla bağımsız değişken alabilir.

Tebrikler! İlk JavaScript kodunuzu console.log () kullanarak yazdınız.

Comment(Yorum)

Kodumuza yorum ekliyoruz. Yorumlar, kodu daha okunabilir hale getirmek ve kodumuzda açıklamalar bırakmak için çok önemlidir.
JavaScript kodumuzun yorum bölümünü yürütmez. JavaScript’te // ile başlayan herhangi bir metin bir yorumdur veya bunun gibi bir şey / * * / bir yorumdur.

Örnek: Tek Satırlı Açıklama

// İlk yorum
// İkinci yorum
// Tek satırlı bir yorum

Örnek: Çok Satırlı Yorum

/ * Bu çok satırlı bir yorumdur
Çok satırlı yorumlar birden çok satır alabilir
JavaScript web’in dilidir*/

Syntax(Sözdizimi)

JavaScript bir programlama dilidir. Sonuç olarak, diğer programlama dilleri gibi sözdizimine sahiptir. JavaScript’in anladığı bir sözdizimi yazmazsak, farklı hata türleri ortaya çıkar. Daha sonra farklı türde JavaScript hatalarını keşfedeceğiz. Şimdilik sözdizimi hatalarını görelim.

Google Chrome Console JavaScript Syntax Hatası
Google Chrome Console Syntax Hatası

Kasten bir hata yaptım. Sonuç olarak, konsol bir sözdizimi hatası oluşturur. Aslında sözdizimi çok bilgilendiricidir. Ne tür bir hata yaptığımızı bildirir. Hata geri bildirimi kılavuzunu okuyarak sözdizimini düzeltebilir ve sorunu düzeltebiliriz. Bir programdaki hataları belirleme ve kaldırma işlemine hata ayıklama denir.

Şimdiye kadar, console.log () kullanarak metnin nasıl görüntüleneceğini gördük. Console.log () kullanarak metin veya dize yazdırıyorsak, metnin tek, çift veya ters tik altında olması gerekir. Misal:

console.log ("Merhaba, Ev!")
console.log ('Merhaba, Ev!') 
console.log (`Merhaba, Ev!')
Aritmetik

Şimdi, sayı veri türleri için google chrome konsolunda console.log () kullanarak kodları yazma konusunda daha fazla pratik yapalım. Metne ek olarak, JavaScript kullanarak matematiksel hesaplamalar da yapabiliriz. Aşağıdaki basit hesaplamaları yapalım.

Google Chrome Console JavaScript Aritmetik
Google Chrome Console Aritmetik
console.log (2 + 3) // Ekleme
console.log (3 - 2) // Çıkarma
console.log (2 * 3) // Çarpma
console.log (3/2) // Bölüm
console.log (3% 2) // Modül - kalan bul
console.log (3 ** 2) // Üstel

Esinlenilen Kaynaklar